Další bronz Litvínova? Strašně hořký, ale pořád je to medaile, říká Němec

Foto: Karel Švec, cslh.cz

16. března 2017, 14:28

Martin Voltr

Celou sezonu se hokejistky Litvínova přetahovaly s Kladnem o vedení v české divizi A1. Už už jim málem propadlo mezi prsty, až za minutu dvanáct se dostaly na závěrečný turnaj. A nakonec z toho byl třetí ligový bronz v řadě. „Příští rok je pro nás cílem zase hrát o medaile, ať bude jakýkoli systém, a třeba se i posunout na to stříbrné nebo zlaté místo,“ hlásí trenér Zdeněk Němec. Pocity po letošním výsledku měl hodně rozporuplné.

Fanshop

Proč? Jeho tým nebyl za poslední roky nikdy tak blízko, aby dosáhl ještě na vyšší metu. Finálový turnaj v severočeském Varnsdorfu zahájil Litvínov vysokou porážkou 0:7 s pražskou Slavií, staronovým šampionem, ale druhý den sahal po cenném skalpu Karviné. Po dvou třetinách vedl 4:1 a ještě ve 48. minutě 5:2. Místo klidného závěru však přišla smrtící pětiminutovka, ve které Karviná zápas dokonale otočila a vyhrála 6:5.

Poslední den se tak mezi Litvínovem a Cherokees hrálo znovu „jen“ o třetí místo, to díky vítězství 6:1 připadlo hokejistkám ve žluto-černém.

Potřetí v řadě jste získali bronzovou medaili. Co pro vás znamená?
Pro mě je to strašně hořký bronz. Po zápase s Karvinou… Je to samozřejmě radost, to ano. Ale chtěli jsme být druzí, měli jsme na to. Pět minut poslední třetiny nás stálo pravděpodobně stříbrnou medaili. Za celou sezonu je to ale pěkné ocenění, pořád je to medaile. Zápasy s Kladnem v základní části byly strašně vyrovnané, mohli jsme na finálovém turnaji být my, nebo Kladno. Myslím, že by tady hrálo úplně stejné zápasy jako my.

Bylo to mezi vámi v základní části opravdu padesát na padesát? O postupu na turnaj jste rozhodli až dvacet sekund před koncem posledního vzájemného zápasu.
Řekl bych, že jsme možná měli i trochu větší štěstí než Kladno. Asi nám paradoxně pomohlo to, že jsme prohráli v Berouně. Nejeli jsme pak do Kladna s tím, že nám stačí remíza, ale že musíme vyhrát. Byli jsme připraveni, že můžeme v poslední minutě odvolat gólmana, když bude skóre nerozhodné. Naše zápasy byly strašně vyrovnané. Kladno je v téhle lize pátým týmem, který na turnaji svým způsobem chyběl.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Finálový turnaj pro vás nezačal šťastně od Slavie jste dostali sedm gólů. Jak moc výsledek odpovídal dění na ledě?
Věděli jsme, že Slavia je strašně nabruslená, má mladé hráčky. Doufali jsme, že dáme první gól, přidáme třeba druhý a ony znervózní. Šance jsme měli, ale nevyužili jsme je, Slavia ano. Dlouho to bylo 3:0, mohli jsme dát na 3:1, 3:2, ale ke konci jsme zase dostali nějaké góly. Byl to pro nás výborný zápas v tom, že jsme se rozjezdili a připravili na Karvinou, což se potom ukázalo. První zápas nám strašně pomohl.

Zlatý hattrick! Hokejistky pražské Slavie dál kralují české scéně »

S Karvinou už to vypadalo na tři body. Co se ve třetí třetině stalo?
Padesát minut to byl svým způsobem jednoznačný zápas pro nás. Vedli jsme 4:1, pak 5:2. Jenže potom jsme se prostě sesypali a během pěti minut dostali čtyři góly. Když jsme měli na konci nějakou šanci, tak jsme ji nevyužili. Strašně to mrzí, protože ten zápas jsme měli vyhrát. Ukázalo se, že Karviná už nemá tak silný tým, jako dřív mívala. I když jsme prohráli, pořád si myslím, že jsme byli lepší.

Na závěr turnaje jste bojovali o bronz proti Cherokees a stejně jako v předchozích letech jste to zvládli.
Holkám jsem po zápase strašně moc poděkoval, protože po psychické stránce byl pro nás strašně těžký. Po sobotě ještě ve tři ráno některé holky brečely. Bylo těžké se na ten zápas připravit, ale holky ho fakt odmakaly, odjezdily, a za to si zaslouží obrovskou gratulaci.

Klára Chmelová slaví jeden ze svých 72 gólů ve 21 zápasech letošní sezony

Klára Chmelová slaví jeden ze svých 72 gólů ve 21 zápasech letošní sezony | Foto: Karel Švec, cslh.cz

Litvínovu letos pomohla i jedna z nejzkušenějších českých reprezentantek Lucie Povová

Litvínovu letos pomohla i jedna z nejzkušenějších českých reprezentantek Lucie Povová | Foto: Karel Švec, cslh.cz

Váš tým dlouhodobě táhne Klára Chmelová, která kraluje produktivitě celé soutěže. Jak moc obrovský přínos pro vás znamená?
Je to neskutečná hráčka. Když hrajeme třeba s těmi slabšími týmy a ona dá ze začátku góly, rozehraje se i zbytek týmu. Myslím, že máme slušnou obranu i slušnou druhou lajnu, ale už tam není ta síla Kláry, která dokáže dát deset gólů. To je v ženském hokeji strašně důležité. Když se podívám na závěrečný turnaj, každý tým kromě Slavie má jednu top lajnu. Pak druhou, třetí, a ty bojují mezi sebou. Kdo má sílu ve druhém útoku, většinou vyhrává.

Letos ke Kláře přibyla Lucka Povová, což je taky obrovská zkušenost a síla, i když odehrála jen pár zápasů, aby měla určitý počet startů. Soupeři si museli hlídat i další hráčku. K nim vyrostla Nikola Horáková, která doplňuje Kláru. A rostou vedle ní i další holky. Letos jsme měli Aničku Kalovou, která je ročník 2003, a snažili jsme se ji ve většině zápasů dávat právě ke Kláře. Klára ji učila, pomáhala jí, i v tomhle je její přínos. Není sobecká, rozdávala to i tak, aby si Anička zkusila dát gól.

Kam se jako třetí tým české soutěže chcete dál posouvat? Jaké máte vyhlídky do dalších let?
Už letos jsme chtěli přes Karvinou na druhé místo, to nezapírám. Měli jsme na to, ale prostě to nevyšlo. Budiž. Příští rok je pro nás cílem zase hrát o medaile, ať bude jakýkoli systém, a třeba se i posunout na to stříbrné nebo zlaté místo. Slavia se taky bude dát časem porazit, nebude to jen o tom, že každému naloží. Může občas prohrát. Neříkám, že s námi, možná s Karvinou, možná s Kladnem, jestli s ním bude hrát. Může se stát všechno.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz