Colorado? Neskutečný pocit, hlásí Kváča. O draftu se dozvěděl na svatbě

Foto: Petr Kačerovský, hcmotor.cz

Tajně si to přál, ale raději nedával nic najevo a nepropadal předčasné radosti. Petr Kváča se po výborné sezoně ocitl v zorném poli skautů NHL, měl signály, že by mohl být draftován. "Tajně jsem doufal, že by to třeba mohlo vyjít v nějakém pozdějším kole. Když mi pak zavolal agent Aleš Volek, že si mě ze 114. místa vzalo Colorado, byl to neskutečný pocit. Okamžitě mi to vehnalo krev do žil, Jsem nadšený!" povídá upřímně.

Fanshop

Brankář Českých Budějovic měl a má obrovskou radost, skvělou zprávu se dozvěděl na svatbě. "Ženil se spoluhráč a kamarád Dušan Žovinec, byla to nádherná sobota," usmívá se. Na svatební hostině po očku sledoval telefon, jakmile zjistil senzační novinku o draftu, začal blázinec. "Dušanovi jsem říkal, že se může něco stát. Moc mi gratuloval, stejně tak ostatní," povídá.

S Jirkou Paterou jsme si celý den psali a navzájem si přáli

Zástupci Avalanche českého gólmana hodně chtěli, vzali ho totiž už ve čtvrtém kole. Kváča se díky tomu stal po Nečasovi a Chytilovi českou trojkou letošního draftu, přitom už je věkově starší. "Hodně mě překvapilo, že jsem šel tak brzy. Beru to jako obrovskou odměnu i závazek. Moc toužím dokázat, že si draft zasloužím. Nechci, aby to tím skončilo. Udělám maximum, abych se u Avalanche nějakým způsobem uchytil," slibuje.

Úspěch v draftu je vyznamenání nejen pro Petra, ale pro celý hokejový Motor. Letos navíc slavil také jiný gólman Jiří Patera, jemuž si zamluvil nováček z Las Vegas. Mít dva brankáře v jednom draftu, to už je unikát. "Jsme za to oba moc vděční. S Jirkou jsme si celý den psali a navzájem si moc přáli. Poslední dobou jsme spolu trávili hodně času, bylo to super. Ještě jsme si říkali, že by bylo parádní, kdybychom byli draftovaní do jednoho mužstva. Ale to už bychom chtěli moc," povídá z vesela.

I druhý den po úspěchu je toho Petr Kváča plný. Není divu. V minulosti neměl pověst juniorské superhvězdy. Talent má, to ano, ale všechno si musel vybojovat. "Hodně mi pomohla poslední sezona, ta byla výživná. Hodně pestrá. Chytal jsem v Benátkách, pak v Motoru, kde mi kluci během play off a baráže hrozně pomohli. Také jsem byl s dvacítkou na mistrovství a předtím na turnajích, v zimě jsem projel Kanadu, kde jsem trávil celkem měsíc. Nejdřív turnaj s devatenáctkou, pak šampionát v Montrealu. Pokaždé jsem se snažil odvést maximum," připomíná.

Je to tak rychlé, že si ani nemám čas uvědomit, co se mi povedlo

Česká brankářská škola pořád plodí výtečné mladíky, draft NHL to znovu potvrdil. Z devíti českých hráčů byli tři maskovaní muži, vedle Kváči a Patery se prosadil ještě exhradecký Tomáš Vomáčka. V nedávné minulosti si o pozornost klubů NHL řekli Vejmelka, Vaněček, Vladař, Stezka, předtím Langhammer, Will a další. Právě posledně zmíněný Roman Will má s Coloradem dost zkušeností. "Bavili jsme se spolu o tom, Roman byl na začátku sezony také v Benátkách. V organizaci strávil hodně času, chytal i zápas NHL. Hodně mi o tom vyprávěl. Mě zajímalo, jak to tam chodí, co brankáři prožívají. Teď těch informací mohu využít," děkuje na dálku libereckému kolegovi.

Kváča stále ještě nemůže uvěřit, že se mu to nezdá. "Když mi agent o draftu řekl, asi hodinu jsem nemohl pořádně mluvit. I teď jsem toho plný. Víte, člověk za něčím jde, snaží se všechno dělat poctivě. Když pak dostanete takovou odměnu, je to fantazie. Cítím, že ta dřina měla smysl, zároveň mě to ohromně žene dopředu," popisuje. Náznaky o úspěchu v draftu měl, podobné myšlenky však raději vyháněl z hlavy. "Mluvil jsem se skauty, zástupce Colorada přijel nedávno do Budějovic, kde jsme měli schůzku. Bylo to příjemné, ale já si říkal, že s tím raději nebudu moc počítat."

Teď patří Avalanche. Slavnému klubu, který poslední dobou výkonnostně skomírá a buduje nový kádr. Mladí hráči jako Petr Kváča by mohli dostat příležitost. "Jsem odhodlaný zabojovat a ukázat, co ve mně je," hlásí bojovně. Účastník posledního MS dvacítek už v pondělí odlétá za Atlantik na kemp nováčků. "Jakmile jsem byl draftován, začal hrozný blázinec. Řešil jsem víza, teď čekám na letenku. Rodiče pro mě přijeli do Budějovic, teď jsem doma a dolaďuju všechny záležitosti. Je to tak rychlé, že si ani nemám čas pořádně uvědomit, co se mi povedlo. A co mě čeká. Každopádně jsem strašně šťastný," uzavírá

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz