Cíl: Pchjongčchang. Sledge hokejisté jedou bojovat o paralympiádu

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

28. září 2017, 12:37

Martin Voltr

Dvě účasti na paralympijských hrách už mají za sebou, nyní by rádi přidali třetí. Čeští sledge hokejisté míří s pokorou, leč v roli jednoho z favoritů bojovat na kvalifikační turnaj, který hostí od 9. do 14. října švédský Östersund. „Cíl je jednoznačný. Ale řekl bych, že celý turnaj bude velice vyrovnaný,“ říká trenér zkušeného týmu Jiří Bříza v rozhovoru pro hokej.cz.

Fanshop

V posledních měsících řešila česká reprezentace bohužel výraznější problémy než jen ty hokejové. Vlivem dotační aféry se jak její příprava, tak cesta na kvalifikaci ocitly ve velkém ohrožení. Sledge hokejisté proto požádali o finanční pomoc i veřejnost. „Vybrala se částka okolo 250 tisíc,“ děkuje Jiří Bříza.

To sice není pro rozpočet úplně zásadní suma, ale i díky ní jeho svěřenci nakonec na turnaj odcestují. „Dotační aféra se pořád táhne, nevím, jestli je to tím, že se čeká na nové volby a nikomu se nechce něco rozhodnout. Finančně jsme si pomohli přes Český paralympijský výbor. Je to spletité, ale důležité je, že nasedneme do letadla,“ říká Bříza s úlevou.

Nedostatek peněz ovšem do přípravy logicky promluvil. „Museli jsme se uskromnit, chovat se úsporněji. Spoustu věcí jsme si platili z vlastních zdrojů, kluci třeba dojížděli na soustředění vlakem místo auty. Určitě to komfortní nebylo, ale ten objem, co jsme chtěli odbruslit na ledě, jsme si zachovali,“ těší českého kouče. Hokejisté měli pětici soustředění v Ostravě, nyní se od čtvrtka do neděle budou chystat ve Zlíně.

Češi se nezříkají role favoritů, začnou bitvou proti Slovákům

Před odletem do Östersundu budou mít hlavy nastavené jasně. Cokoli jiného než postup na paralympiádu by se rovnalo obrovskému zklamání. Češi se v systému každý s každým poperou postupně se Slovenskem, Německem, Švédskem a Japonskem, z pěti účastníků uspějí tři nejlepší. Ti doplní stávající pětici, která má turnaj na Hrách v Pchjongčchangu zajištěný – Kanadu, Spojené státy, Jižní Koreu, Norsko a Itálii.

„Cíl je jednoznačný, hlavní je postup. Samozřejmě bychom zároveň chtěli postoupit z prvního místa, protože i to pořadí dál určuje, do které skupiny budete nasazeni na paralympiádě,“ nezříká se Bříza velkých ambicí. Ovšem procházku růžovým sadem rozhodně nečeká. „Dva týmy, které do kvalifikace v uvozovkách spadly z A skupiny, mají kvalitu a na papíře jsou také favority,“ zmiňuje Švédsko s Německem. „Podle toho, jak se ostatní týmy připravovaly, bych řekl, že celý turnaj bude velice vyrovnaný,“ varuje.

A obezřetnost bude potřeba hned na startu, hokejisté rozjedou kvalifikaci proti Slovensku. Do vždy pikantního derby půjdou s povinností zvítězit, Slováci zabojují o paralympiádu vůbec poprvé. Papírově jsou na turnaji outsiderem. „Může to tak vypadat, ale loni v Ostravě porazili Němce, s Japonci prohráli o gól, a to pak zopakovali na mistrovství světa B skupiny. I Slováci dohnali kvalitu a může se stát cokoli,“ předesílá kouč. Škoda jen, že náš východní sok odřekl chystané přípravné duely, oficiálně z důvodu marodky.

Spousta zkušeností i motivace vrátit Němcům bolestivou porážku

Hrozbu, že by jeho svěřenci mohli něco podcenit, si ale Jiří Bříza nepřipouští. „Určitě ne. Bude to jen o určitém momentálním nastavení, a to se vždycky zkoriguje během zápasu,“ ujišťuje. „Kluci si moc dobře uvědomují, že máme podobnou sestavu, jaká byla ještě ve Vancouveru 2010. Motivace dostat se tam potřetí za sebou je velká. Spíš si myslím, že bude důležité krotit přemotivovanost. Chceme být skromní, držet se při zemi a radši vyhrát čtyřikrát 1:0,“ vysvětluje. I to by bohatě stačilo.

Česká reprezentace tedy nejde do turnaje jen coby jeden z favoritů, ale také s velmi zkušeným kádrem. „Z nováčků máme Pavla Doležala a Karla Wágnera, ale Doležal už byl na B skupině. Jinak to jsou všechno hráči, kteří byli na minulých dvou paralympiádách.“ Když dojde na vypjaté chvíle, parta kolem Michala Geiera, Miroslava Hrbka, Pavla Kubeše či gólmana Michala Vápenky by rozhodně neměla zazmatkovat.

„Přesně tak, zkušeností už máme hodně. Na druhou stranu v sobě pořád máme tu porážku od Německa z Buffala 2015,“ připomíná Bříza hořký zážitek z předloňského šampionátu elitní skupiny. Němci tehdy výsledkem 1:0 poslali náš tým do béčka, a to se jen tak nezapomíná. „Od té doby jsme s nimi nehráli a kluci jsou zdravě naštvaní. Co se týče Japonska a Slovenska, ty jsme měli v B skupině.“ A tam Češi nezaváhali. „Se Švédy už toho taky máme hodně odehraného, jejich sestava se nemění,“ dodává Bříza s přáním, že české sledge hokejisty nebude mít co překvapit.

Rozpis paralympijské kvalifikace

Pondělí 9. října:
12:00 Česko – Slovensko
15:00 Německo – Japonsko

Úterý 10. října:
12:00 Švédsko – Japonsko
15:00 Německo – Slovensko

Středa 11. října:
12:00 Švédsko – Slovensko
15:00 Německo – Česko

Pátek 13. října:
12:00 Švédsko – Česko
15:00 Japonsko – Slovensko

Sobota 14. října:
12:00 Švédsko – Německo
15:00 Česko – Japonsko

Všechny zápasy turnaje bude živě přenášet server Paralympic.org.

Nominace českého týmu

Brankáři:
Michal Vápenka (Sparta Praha), Jan Matoušek (Zlín).

Obránci:
Pavel Kubeš, Pavel Doležal (oba Pardubice), Miroslav Hrbek (Karlovy Vary), Jiří Raul (Sparta Praha).

Útočníci:
Zdeněk Hábl, Zdeněk Šafránek, David Palát (všichni Zlín), Michal Geier (Karlovy Vary), David Motyčka (Pardubice), Zdeněk Krupička (Sparta Praha).

Náhradníci:
Zdeněk Klíma (České Budějovice), Karel Wágner (Karlovy Vary).

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz