Chyběly góly a šikovné zakončení, mrzí Jandače. David Musil v týmu skončil

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

23. srpna 2017, 20:31

Václav Jáchim

Kdo je mistrem zkratky, řekl by, že česká reprezentace začala novou sezonu podobně, jako končila tu minulou. Tedy s nulou na kontě vstřelených branek. Jenže šampionát v Paříži pamatuje ze současného mužstva jen obránce Šulák. Hromada mladých dravců dřela a poctivě hrnula kotouče na bránu, aby smazala těsný náskok protivníka a dokázala urvat vítězství. Nestalo se. Duel v Třinci patřil Slovákům, čtvrteční odvetu bude od 17 hodin hostit Žilina.

Fanshop

Majít hlavní bolest českého výběru, k tomu tentokrát nikdo nepotřeboval speciální hokejové znalosti. Východní sousedy dostal do vedení v 5. minutě Paulovič, domácí pak zápolili se slovenským valem a zkoušeli nějakým způsobem překvapit výborného brankáře Konráda. "Řekl bych, že to bylo z naší strany utkání s pohybem a bojovností. To jsme tam všechno měli. Ale chyběly góly. Také trošku větší šikovnost v zakončení a lepší clony před brankou - hlavně v přesilovkách," hodnotí Josef Jandač.

Na straně jeho svěřenci místy nebyla lehkost a důrazný způsob střelby. Spousta nováčků hrála první zápas na mezistátní scéně, vázla hokejovost finální fáze a schopnost najít optimální řešení. "Nevím, nervozita se možná trochu projevila. Podobně jako loni nebo předloni, když jsme také brali nové kluky, jsme se hráče snažili uklidnit. Ale určité napětí tam vždycky trošku je," doplňuje hlavní trenér.

Debut v reprezentaci? Památku mi kazí výsledek, štve Bartošáka »

Jeho týmu se nedá upřít bruslařská zdatnost, energie, nasazení. Hokejisté se snažili na maximum, branka několikrát visela na velmi tenké nitce. Jenže i takové zápasy bývají. Pro trenérský štáb znamenal duel možnost, jak v kvalitním měření sil vidět nové adepty reprezentačního dresu. "Dobře chytal brankář Bartošák, měl tam těžké momenty.  My do soupeře dost bušili, ale Slováci nám sem tam odlétli a vytvořili si nějaké šance. Jinak bych jednotlivce moc hodnotit nechtěl, ovšem líbila se mi první lajna," vyzdvihuje útok Kaše, P. Musil, Lenc. "Tihle kluci se mi jevili jako nejvíc hokejoví. Byli schopni dát si puk, vyměnit si to. Ostatní lajny byly spíš bojovné."

Třeba šikula Kaše byl po bitvě hodně smutný, jenom v první třetině spálil tři velké příležitosti. "Je to hodně šikovný kluk. Sice malinko drobnější postavy, ovšem technický hráč. Hlavně v první polovině zápasu měl několik dobrých možností, pak už se k tomu tolik nedostal." Výsledkem střelecké mizérie je porážka 0:2, která připomněla stejný neduh elitního výběru ze závěru jarního mistrovství světa.

Jde o náhodu, nebo mladé dříče nyní srážely podobné nedostatky? "Co se týká koncovky, jedna věc je herní projev, druhá realizace. Slováci v podstatě využili jediné naší chyby, kdy obránce upadl ve středním pásmu a oni to proměnili. Soupeř byl potom hodně pod tlakem, bránil a vyhazoval puky. Těsný výsledek udržel, což bylo i naším přičiněním, jelikož i v těch nejvyloženějších situacích nejsme schopni dát gól. V poslední třetině nám jel jejich hráč sám na bránu. Šlo o situaci, kdy jsme dvakrát netrefili puk. Byla tam špatná orientace," upozorňuje.

Alespoň jednu šanci jsem měl proměnit, smutní David Kaše

Jandač oceňuje přístup hráčů, nicméně odmítá, že by současný český tým mohl být označen za nezkušený. "Máme relativně mladé kluky, to ano. Ale pro mě je mladým klukem někdo z ročníků 1996 nebo 1997. Hráči ve věku 25 nebo 24 let už nikoli. Ti by měli pevně tahat za otěže," upozorňuje. Úvodní zápas sezony se hrál v Třinci před skvělou návštěvou téměř pěti tisícovek fanoušků, tím víc Jandače porážka štve: "Parádní atmosféra! Mrzí nás, že jsme nedali aspoň ten gól," zopakuje.

Reprezentanti mají před sebou čtvrteční odvetu, lze čekat změny v české sestavě? "Vyměníme brankáře, místo Bartošáka bude chytat Svoboda, což jsme avizovali. V sestavě se neobjeví David Musil, protože se připojí k Třinci kvůli Lize mistrů. Byli jsme domluveni, že odehraje jen první utkání, do Žiliny pojedeme na sedm beků," přibližuje Jandač. A útok? "Tam asi změny neuděláme, uvidíme. Je možné, že něco málo prohodíme. První pětku ale ne, tu určitě necháme pohromadě," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz