Čeští veteráni berou stříbro! Ve finále nestačili na výběr Ruska

Foto: cslh.cz

31. ledna 2016, 10:23

Ondřej Kalát

Výběr bývalých elitních českých hokejistů přivezl z prvního ročníku Světové ligy veteránů stříbro. Tým okolo Pavla Patery ve finále dlouho vzdoroval nabitému kádru Ruska, nakonec ale domácí sborná před zaplněnou VTB arénou zvítězilia 8:5 a převzala pohár a zlaté medaile. „Chyběl nám krůček, ale myslím, že se za náš výkon nemusíme stydět,“ nechal se slyšet útočník Richard Žemlička.

Fanshop

České legendy po čase opět zažily, jaké to je, bojovat se Švédy, Rusy a Finy o cenné kovy. První ročník Světové ligy veteránů přinesl čtyři zajímavá utkání, ve kterých nejlepší hokejové evropské týmy daly vzpomenout na skvělé bitvy z mistrovství světa a olympiád v 80. a 90. letech.

Tým trenéra Jana „Gusty“ Havla porazil v semifinále Švédsko 8:2 a v sobotu ho čekala bitva o zlato s domácími Rusy, kteří do Moskvy přivezli výběr hokejových superstar minulých let. Ve výběru trenéra Jakuševa zářila jména jako Larionov, Fetisov, Bure, Kamenskij a další. „Proti většině z nich už jsem si dřív zahrál, nikdy jsem ale neměl možnost bojovat s nimi o zlato. Byl to pro mě po letech velmi příjemný pocit,“ přiznal český útočník Richard Žemlička.

„Proti většině z nich už jsem si dřív zahrál, nikdy jsem ale neměl možnost bojovat s nimi o zlato. Byl to pro mě po letech velmi příjemný pocit.“

Češi předvedli proti týmu ruských legend velmi kvalitní výkon. Od 18. minuty sice po parádní střele Fjodorova prohrávali už 1:4, zásluhou Ťoupala a dvěma zásahů Žemličky se jim však podařilo vyrovnat. V tu chvíli bylo na lehce opařených Rusech vidět, že nechtějí více než 11 000 domácích fanoušků ve VTB aréně zklamat, a ještě o trochu přidali na obrátkách. Žemlička a spol. ale i přes konečnou prohru 5:8 zanechali v Moskvě velmi sympatický dojem. „Zápas proti takovému týmu člověka vždy vyhecuje. Chyběl nám krůček, ale myslím, že se za náš výkon nemusíme stydět,“ zhodnotil český útočník.

„Bylo pro mě ctí si tady zahrát. Proti Švédům to možná nebylo v takovém tempu, protože měli o něco starší tým. Ale klobouk dolů před tím, co ve svém věku ještě dokážou předvést. I Rusové měli věkový průměr o něco vyšší než my, nicméně hráli skvělý hokej. Bylo neuvěřitelné sledovat, s jakou noblesou se na ledě pohybovali Larionov, Fetisov a ostatní,“ nešetřila chválou ikona sparťanského hokeje.

„Bylo neuvěřitelné sledovat, s jakou noblesou se na ledě pohybovali Larionov, Fetisov a ostatní.“ 

Spokojený byl i trenér českého výběru. „Chtěl bych všem hráčům za jejich výkony poděkovat. Splnili jsme úkol a vezeme domů medaili. I když proti nám trochu stáli rozhodčí, zápas proti tak silnému soupeři, jako bylo Rusko, jsme zvládli se ctí,“ řekl Havel, který jako hráč zažil i vypjaté souboje se Sovětským svazem v 60. a 70. letech.

Během závěrečného ceremoniálu a předávání medailí se hráči navzájem dlouho zdravili a bylo vidět, jak rádi se po čase setkali a jakou k sobě chovají vzájemnou úctu. Na ledovou plochu dorazili i zástupci bronzových Švédů v čele s Matsem Näslundem a Finové Jarri Kurri s Esou Tikanenem. Fanoušci tak na jednom místě mohli vidět hokejisty, kteří se během svých kariér zapsali výrazným písmem do historie tohoto sportu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz