Češky versus Tornado? Bitka a dvě prohry. Nejsem zklamaný, říká Novák

Foto: Martin Mašek

První zápasy na střídačce ženské reprezentace má za sebou nový trenér Petr Novák. A neúspěšné – český tým v Příbrami prohrál s Tornadem Moskevská oblast 1:4 a 2:5. Navzdory výsledkům určitě nezaostával, ve vyrovnaných bitvách však žehral na špatnou koncovku. „Lepší než porazit Ázerbájdžán 6:1 a říkat si, jak jsme dobří,“ hlásí český kouč po kvalitních prověrkách.

Fanshop

Dvojice nepříznivých výsledků určitě mrzí, obrazu hry totiž neodpovídají. Zejména v prvním duelu byly české hokejistky viditelně aktivnější, ovšem nulu na střeleckém kontě prolomily až v poslední minutě, kdy dvojnásobnou přesilovku využila Dominika Lásková. I na druhý pokus měly určitě dát víc gólů než jen dva z hokejek Anety Lédlové a Adély Škrdlové.

„Nemůžu říct, že bych byl zklamaný. Myslím, že holky tomu daly všechno. Ale jak jsem si prostudoval ženský hokej, než jsem k týmu přišel, trápila je koncovka. A koukám, že nás bude trápit i dál,“ vydechl rozporuplně Petr Novák. „Když se někdo nezaujatě koukal na ten hokej, připadal mi z obou stran úplně stejný. Akorát Rusky když vystřelí, tak dají gól. A my se na góly strašně nadřeme, netrefíme prázdnou bránu. Tohle mě nejvíc mrzí. Myslím, že to není problém jenom holek, ale celého českého hokeje.“

Oba výsledky předznamenaly už úvody zápasů. Národní tým totiž vždy rychle prohrával 0:2, nejdřív ve 14. minutě, pak dokonce už v šesté. „Je možné, že šly do zápasů s nějakými obavami, respektem z Rusek... A až potom časem zjistily, že se s nimi dá hrát. V prvním zápase jsme sehráli výbornou třetí třetinu a chtěli jsme v tom pokračovat, ale bohužel se nám to nepodařilo. Byli jsme takoví ospalí, možná bojácní,“ přemýšlí trenér. Bez gólové produkce se pak už ztrátu dohnat nepovedlo.

Foto: Martin Mašek

Ve hře se ukázalo devět hokejistek, které byly na posledním mistrovství světa, zbytek doplnili trenéři různě. „Osmdesát procent hráček, co tady byly, odjíždí do zahraničí. Celou sezonu tady nebudou, proto jsme je pozvali. Chtěli jsme vidět, jak na tom jsou,“ objasňuje Novák. Na oba zápasy nechal složení formací stejné. „Se sestavou mi pomohl Petr Tejral, který holky přece jenom víc zná. A formace jsme nechtěli měnit po jednom zápase nebo dvou třetinách, když se třeba nedaří,“ doplňuje. Vystřídaly se jen brankářky, první duel odchytala Blanka Škodová a druhý Kateřina Zechovská.

„Mladé hráčky mě docela překvapily.“

Především obrana byla dost nezkušená. Nejvíce toho měly v A-týmu odehráno 19letá Martina Zedníková a o rok starší Lásková, která se vrátila do reprezentace po delší pauze. Naopak jedna hráčka – Vivien Šmajdová – prožila v seniorském výběru svou premiéru. „Mladí obránci mě docela překvapili. Samozřejmě jsou tam nějaké věci, které by měli zlepšit, ale byli jsme s nimi spokojeni. Nebylo znát, že by byli mladí a měli hrát druhé housle,“ říká kouč potěšeně.

Zato útok byl mixem zkušeností a mládí. Kapitánské céčko měla Simona Studentová, nechyběla ani Kateřina Mrázová; na druhé straně stály Natálie Mlýnková či Kristýna Kaltounková. „Čtvrtá pětka mě taky mile překvapila. Byl tady i trenér osmnáctky a myslím, že se mu to muselo líbit,“ věří Novák. Do kádru juniorek spadá kromě dvou jmenovaných a Šmajdové ještě Škrdlová, která se radovala ze svého prvního gólu v dospělé reprezentaci.

Foto: Martin Mašek

Foto: Martin Mašek

Foto: Martin Mašek

Foto: Martin Mašek

Dlužno říct, že proti českému týmu stanul velmi kvalitní sok. Tornado je aktuálně zdaleka nejúspěšnějším týmem ruské profesionální soutěže, letos vyhrálo třetí titul v řadě a devátý za posledních 12 let. Kádr má plný reprezentantek – v jejich čele stojí kapitánka Anna Šochinová, která dala v prvním zápase čistý hattrick, a gólmanská jednička sborné z posledního MS Naděžda Alexandrovová, jež odchytala skvěle oba duely.

„Na přesilovkách jsme nepracovali. Byli jsme tady pět dní a proč bychom se jim měli věnovat kvůli dvěma zápasům, když se ty holky rok neuvidí?“

Není tak divu, že z ledu byl zase cítit silný závan rivality Česko versus Rusko. Některé hráčky Tornada nešly pro ránu daleko, domácí si to nenechaly líbit. První zápas rozčísla málo vídaná bitka Terezy Vanišové s Marií Batalovovou, kterou vyvolala ostrým krosčekem druhá jmenovaná. Odveta byla zase rozkouskovaná spoustou vyloučení, poměr 10:16 hovoří za vše. Neuvěřitelných šest menších trestů přitom nasbírala Darja Zuboková. Ta byla v den svých osmnáctin viditelně přemotivovaná a je dobře, že to Češky neodnesly žádným zraněním.

„Tornado tady bylo na soustředění, možná už byly unavené, a z toho mohly pramenit ty fauly,“ přemýšlí Novák. „Naše holky zase byly možná podrážděné a oplácely to. Ale neviděl jsem nic zákeřného, běžné zákroky,“ dodává.

Škoda, že při tak velkém počtu trestů českému týmu příliš nepomohly přesilovky. Využil pouze jednu, jinak se hráčky spíše hledaly. Začátek sezony byl hodně znát. „Na přesilovkách jsme nepracovali. Byli jsme tady pět dní a proč bychom se jim měli věnovat kvůli dvěma zápasům, když se ty holky rok neuvidí? Chtěl jsem je vidět hrát všechny: Pravidelně první, druhá, třetí, čtvrtá pětka, i na oslabení a přesilovky. Nechtěli jsme dělat speciální formace. Udělali bychom dvě formace a o dalších deseti holkách bych nevěděl, jak přesilovky hrajou. Teď třeba už vím, kterou tam postavit nemůžu, a kterou ano,“ reaguje Petr Novák rázně.

Foto: Martin Mašek

Impulzivní kouč, který dříve vedl Havlíčkův Brod, Beroun, v extralize krátce Mladou Boleslav a pražskou Slavii, má za sebou teprve druhý kemp s ženskou reprezentací. Zatím tak stále poznává atmosféru kolem kabiny. Ostatně i hokejistky byly na nového trenéra zvědavé, přece jenom se snaží ukázat.

„Reagují dobře. Provedení je u některých precizní, u některých horší. Ale to jsou asi návyky z klubů. Tady na to máme strašně málo času a kádr není takový, abych řekl: Ty jsi to třikrát neudělala, tak jeď domů a já si pozvu jinou. Tak to tady prostě nefunguje. Samozřejmě bych byl rád, kdyby to fungovalo, ale museli bychom mít víc holek konkurenceschopných v mezinárodním hokeji,“ cítí.

„My si buď přihráváme, nebo chceme udělat v uvozovkách vola z gólmana. Z voleje jsme vystřelili dvakrát, z toho jsme dali jeden gól a jednou málem ustřelili hlavu brankářce.“

Novák zároveň postupně zjišťuje, na co během tréninků klást důraz. Soudě podle útrap v zakončení ho čeká řešení naprosto stejných problémů, s nimiž se tým potýkal v minulých letech. „Kanaďani a Američani, teď nám to předvedly Rusky, to mají prostě zažité, že vystřelí ránu na branku. My si buď přihráváme, nebo chceme udělat v uvozovkách vola z gólmana. Z voleje jsme vystřelili dvakrát, z toho jsme dali jeden gól a jednou málem ustřelili hlavu brankářce.“ A to není všechno, kde trenér vidí velký prostor ke zlepšení.

„Mezi námi a Ruskami byl obrovský rozdíl v tvrdosti, přesnosti a zpracování přihrávky. Rychlejší než přihrávka hráč nikdy nebude a jestliže si prudce a přesně přihrajeme, je to velké plus. Bylo vidět, že ruské holky to zvládly líp než my,“ hlásí.

Doma i v zahraničí se už brzy postupně rozjedou soutěže, další soustředění podle všeho čeká ženskou reprezentaci v říjnu. „Měl by to být třídenní kemp, asi jen tréninkový. Tam už se obejdeme bez holek, které hrají v zahraničí. Tři dny je sice málo, ale právě na tomhle budeme chtít zapracovat: Zlepšit střelbu a přihrávky.“ Každopádně je dobře, že Češky zahájily sezonu proti kvalitnímu soupeři, který jim v mnoha směrech nastavil zrcadlo. Samotné výsledky teď moc neznamenají. „Ukáže vám to, na čem máte pracovat. Lepší než tady porazit Ázerbájdžán 6:1 a říkat si, jak jsme dobří,“ uzavírá Petr Novák.

Foto: Martin Mašek

ČESKO – TORNADO MOSKEVSKÁ OBLAST 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 60. Lásková (Pejzlová) – 4. Šochinová (Děrgačjovová), 14. Šochinová (Děrgačjovová, Pirogovová), 30. Šochinová (Děrgačjovová), 55. Pirogovová.
Rozhodčí: Růžičková – Svobodová, Šťastná.
Vyloučení: 2:5, navíc Vanišová – Batalovová obě 5 minut a do konce utkání.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 31:26 (9:8, 8:8, 14:10).
Diváci: 85.

ČESKO – TORNADO MOSKEVSKÁ OBLAST 2:5 (1:2, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Lédlová (Vanišová), 33. Škrdlová (Pejzlová) – 3. Pirogovová (Batalovová), 6. Pirogovová (Děrgačjovová), 25. Skibová (Běljakovová), 32. Skibová (Starovojtovová), 46. Běljakovová (Děrgačjovová, Batalovová).
Rozhodčí: Malá – Košťálová, Šťastná.
Vyloučení: 10:16, navíc Skibová (Tornado) 10 minut.
Využití: 1:1.
Střely na branku: 30:29 (9:7, 11:14, 10:8).
Diváci: 76.

Soupiska českého týmu

Brankářky:
Blanka Škodová (Karviná), Kateřina Zechovská (Litvínov).

Obránkyně:
Vivien Šmajdová, Aneta Cornová, Dominika Lásková, Karolína Kosinová, Debora Bartošová (všechny Slavia Praha), Adéla Škrdlová (Cherokees), Kristýna Pacalová (Beroun), Martina Zedníková (Jindřichův Hradec).

Útočnice:
Martina Mašková, Kristýna Kaltounková, Natálie Mlýnková (všechny Slavia Praha), Martina Vonková (Kladno), Katka Kaplanová (Karlskrona, Švédsko), Aneta Lédlová (Robert Morris University, USA), Kateřina Mrázová (University of Minnesota Duluth, USA), Noemi Neubauerová (Gunnery Hockey, USA), Michaela Pejzlová (Clarkson University, USA), Vendula Přibylová, Tereza Vanišová (obě University of Maine, USA), Simona Studentová (Wil, Švýcarsko).

Realizační tým:

Manažerka: Tereza Kobzová
Hlavní trenér: Petr Novák
Asistent trenéra: Petr Tejral
Trenér brankářů: Vratislav Vajner
Lékař: MUDr. Vojtěch Třebický
Kustod: Martin Vašek.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz