Česká reprezentace potřetí v Třinci, premiéra se Slováky byla po Naganu

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

23. srpna 2017, 9:34

Václav Jáchim

Novou reprezentační sezonu zahajovali čeští hokejisté často na akcích Euro Hockey Tour, loni znamenaly velkou premiérou soutěžního období dvě přípravy s Ruskem před Světovým pohárem. Tentokrát půjde elitní výběr do boje ve dvou duelech proti Slovensku, ročník s vrcholy na olympijských hrách v Koreji a mistrovství světa v Dánsku napíše úvodní kapitolu v Třinci. Mezistátní hokej se sem vrací po roce a půl, v únoru 2016 hostila WERK aréna zápas proti Rusku, vůbec poprvé se ale na třineckém ledě předvedl národní tým už v létě 1998.

Fanshop

Bylo to konkrétně 30. srpna, soupeřem českých hráčů byli shodou okolností také Slováci. Přípravný duel na turnaj ČP Cup tehdy ovládli poměrem 2:0 svěřenci trenérů Hlinky a Lenera, šlo o první zápas po senzační olympijské sezoně 1997-98. Branky zaznamenali Viktor Ujčík a Jan Hlaváč, čisté konto udržel Martin Prusek. Národní tým se pak na ledě Ocelářů představil až 11. února 2016, první ze dvojice utkání Euro Hockey Tour proti Rusku vyhráli Češi 3:2 po samostatných nájezdech – skórovali Lukáš Krenželok a Michal Řepík, přesným nájezdem rozhodl Lukáš Kašpar.

Na prahu další olympijské sezony 2017-18 hostí Třinec znovu klání s východními sousedy, slovenská reprezentace patří k nejčastějším soupeřům českých hokejistů vůbec. Víc mezistátních utkání sehráli reprezentanti pouze s Ruskem, Finskem nebo Švédskem. Poprvé od rozdělení společné federace se oba výběry utkaly v únoru 1994 na olympijských hrách v Lillehammeru, od té doby sehrála česká reprezentace se Slovenskem celkem 60 utkání s bilancí 40 výher, 7 remíz, 13 porážek a skóre 214:129.

Zatím naposledy se obě mužstva potkala v dubnu 2015 v Jihlavě v rámci Euro Hockey Challenge, česká reprezentace tehdy zvítězila 3:1. Vůbec první vzájemný zápas však proběhl ovšem mnohem dřív: v únoru 1940 na Týdnu zimních sportů v německém Garmisch-Partenkirchenu, kde pozdější vítěz – mužstvo Čech a Moravy – porazil výběr Slovenska 12:0. Čtyřmi brankami se na rekordním vítězství podíleli Josef Maleček s Jaroslavem Drobným.

Program k utkání připravoval Český svaz ledního hokeje ve spolupráci s výhradním marketingovým partnerem, společností BPA sport marketing a.s. "Důvodem dřívějšího startu reprezentační sezony už v srpnu je fakt, že trenéři obou týmů potřebují prověřit připravenost hráčů z evropských soutěží. Jak známo ,v únoru se koná olympiáda bez účasti hráčů NHL. Ačkoli jde tedy jen v uvozovkách o přípravné utkání, lze očekávat zajímavý hokej, v němž se budou pozvání hráči prát o nominaci. Věřím, že si fanoušci najdou cestu do Werk areny a připraví hráčům dobrou diváckou kulisu,“ přeje si Jana Obermajerová, ředitelka společnosti BPA sport marketing a.s.

Hned den po zápase v Třinci, tedy ve čtvrtek 24. srpna, se oba soupeři utkají znovu. tentokrát v nedaleké Žilině (od 17 hodin). Čeští hokejisté se tam v mezistátním zápase proti východním sousedům představili naposledy 20. dubna 2006, v rámci přípravy na MS v Lotyšsku se tehdy soupeři rozešli nerozhodně 2:2. Obě branky českého výběru zaznamenal Jaroslav Kudrna. Šest let předtím, 11. dubna 2000, skončil vzájemný duel také remízou (5:5), góly týmu svěřenců trenérů Augusty a Martince dávali Špaňhel (2), Vykoukal, V. Král a Marušák. Měsíc poté pak tradiční rivalové hráli v Petrohradě velké finále o titul mistrů světa...

Bilance mezistátních utkání v Třinci:

30. srpna 1998:
Česká republika – Slovensko 2:0 (přátelsky)

11. února 2016:
Česká republika – Rusko 3:2 sn (EHT)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz