Brankáři potřebují vedení, tvrdí Prusek. Cepuje i talenty v osmnáctce

Foto: Aleš Krecl, www.cslh.cz

Během aktivní kariéry patřil k nejlepším českým gólmanům. Martin Prusek byl členem týmu mistrů světa 1999, sezonu předtím mu těsně utekla nominace na olympiádu do Nagana. Později chytal NHL v Columbusu nebo Ottawě, další zkušenosti získal v ruské Kontinentální lize. Teď je z něj úspěšný kouč maskovaných mužů, vedle práce ve Vítkovicích dostal na povel i talenty v osmnáctce. "Kluci mají nasazení, zápal a chuť něco dokázat. To je fajn," libuje si.

Fanshop

Když hlavní trenér David Bruk hovořil o tom, jak skládal realizační tým, Martina Pruska vyzdvihl. "Hodně jsem o něj stál, podle mě patří v této oblasti k nejlepším u nás," řekl. Někdejší vynikající brankář bere osmnáctku za novou výzvu, během nedávného kempu v Třemošné začal chystat svěřence na těžkou sezonu. "Máme šikovné kluky, kteří by mohli navázat na úspěšné předchůdce. Každý ví, jak je pozice brankářů důležitá," připomíná Prusek.

Zdá se, že v tomto ohledu nemá český hokej potíže. Co jste říkal na to, že v letošním draftu NHL uspěli tři tuzemští gólmani? Potvrzuje to konstantní kvalitu naší brankářské školy?
Myslím, že to je dobrá vizitka. S gólmany to rozhodně není nijak špatné, osobně jsem rád, že Kváča, Patera a Vomáčka v draftu uspěli. Druhá věc je, aby se prosadili i do NHL. Aby chytali zápasy a získali tam uplatnění.

Je to i zásluha brankářské komise hokejového svazu?
Určitě. Společná příprava, kempy a další věci, které komise dělá, to všechno má svoje klady. Brankáři v dnešní době potřebují vedení, je jednoznačné, že bez specializovaných trenérů gólmanů to nejde. Takže rozhodně dobrá cesta.

Je zavedena jednotná metodika chytání?
Ano, to platí. Ale každý gólman je svůj, trošku individuál a svéráz. Hlavní základy však mají být stejné, na to se z hlediska vedení komise hodně dbá. A je vidět, že to přináší výsledky. V každé věkové kategorii se najdou gólmani s potenciálem, kteří mají na to, aby se prosadili do špičky.

Vy jste začal působit u reprezentační osmnáctky. Jsou i tam talentovaní brankáři?
Všichni jsou šikovní. Zatím by bylo předčasné dělat podrobnější hodnocení. Teprve jsme zahájili společnou přípravu, je dost času. Kluci mají před sebou důležitou sezonu, čeká je dlouhá cesta.

Mohou být v příštím draftu stejně úspěšní jako letos Vomáčka s Paterou, kteří chytali v minulé osmnáctce?
Proč ne, uvidíme. S brankáři jsme se i na tohle téma bavili, oni vědí, jak to funguje. Co je třeba udělat, aby byli úspěšní. Platí to samozřejmě také pro starší gólmany, což letos potvrdil třeba Petr Kváča. Všichni si uvědomují, že když člověk bude pracovat, může se dostat daleko. Příklady jiných brankářů jsou velmi motivující. Klukům to může hodně pomoci.

Maskované muže vedete ve Vítkovicích i v reprezentační osmnáctce, je tam nějaký zásadnější rozdíl?
U vítkovického áčka je to hlavně o detailech, o malých věcech. V kategorii osmnáctiletých se kluci pořád vyvíjejí, brankářskou rostou. Dá se s nimi hodně udělat. Jsou tvární. Je to určitě jinačí než v extralize dospělých, ale na obou stranách vidím obrovskou chuť být lepší a lepší. Což se mi moc líbí.

V minulosti jste působil u první reprezentace, když jí vedl Vladimír Růžička, teď jste nastoupil k osmnáctce. Byl to vás záměr, že se necháte do práce na úrovni národního týmu zase vtáhnout?
Byl jsem osloven, jestli bych neměl zájem. Musím říci, že mě tahle práce vždycky bavila. Není jednoduché všechno stíhat, zvládat osmnáctku a působení ve Vítkovicích. Je to  trošku o určitém kompromisu. Ale samozřejmě jsem rád. Ať dostanu šanci u jakékoli reprezentace, pro mě to bude pocta.

Prvním testem letošní osmnáctky bude Memoriál Ivana Hlinky, kde dřívější výběry měly vždycky vynikající gólmany – Mrázka, Vaněčka, Vladaře, Brízgalu s Kořenářem nebo třeba loni Škarka. Cítíte, že tohle teď bude váš hlavní úkol?
Samozřejmě ano. Ale nebudeme si nic nalhávat, Memoriál Ivana Hlinky je strašně důležitý, ovšem to hlavní pro nás přijde až příští rok na mistrovství světa v Rusku. Hokej je sport. Někdy to nevyjde, což se stalo minulém výběru letos na šampionátu. My se musíme nachystat po všech stránkách, naše snažení bude směřovat k mistrovství.

Máte vysvětlení, proč minulému ročníku forma odešla, ačkoli v sezoně hrála osmnáctka výborně?
Těžko říci. Všechno je o detailech. Šampionát trvá jen několik dní, jde o krátkodobou záležitost, která někomu sedne víc a jinému méně. Už se zapomíná na to, jak byl ročník 1999 nejdřív daleko od postupu do semifinále. A pak zase blízko, když s Finy dokázal tým vyrovnat, načež šel zápas do prodloužení. Mohlo to dopadnou jakkoli. Chápu, kdyby čtvrtfinále skončilo 5:1 nebo 6:1 pro Finy, tak je to prostě špatné. Jenže rozhodovaly fakt minimální detaily.

Vy jste sám zažil skvělé časy v reprezentaci i v NHL. Vědí gólmani letošní osmnáctky, že je trénuje mistr světa 1999?
Nevím, neptal jsem se jich (usměje se). Možná mají určitý respekt, první kemp v Třemošné byl také hodně rychlý, nebylo moc času blíž se pobavit o nějakých jiných věcech. Hlavně bych chtěl, abychom vystupovali jako tým a my brankáři mezi sebou hovořili normálně. Ne, že oni budou na jedné straně a já na druhé.

Kdysi jste byl také začínající gólman, který nosil v hlavě své sny. Máte pro dnešní juniory snazší pochopení v tom, co prožívají?
Dneska je jiná doba, kluci asi mají trošku odlišné mety než mívala moje generace. My toužili po extralize, možná po reprezentaci. Dnešní brankáři sní hlavně o NHL. Ale co se nemění, to je chuť něco dokázat. Bez toho to nejde a nikdy nešlo. Pro mě je důležité, že na gólmanech osmnáctky ten zápal vidím. A to je fajn.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz