BLOG z MS 20: Šampionát očima lékaře týmu Antonína Chocholy

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Abyste mohli skládat sestavu, musíte mít hráče. Zdravé hráče. Na juniorském šampionátu v Helsinkách řeší palčivé problémy týmu MUDr. Antonín Chochola z Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Letos už nebude mít žádnou dovolenou, protože si všechnu vybere na turnaji. Moc odpočinku si ale zatím neužil - už v prvním zápase s Ruskem se totiž zranili dva čeští hráči. „Hokejisté jsou vesměs tvrďáci. Těch ran, co schytají... to by asi běžná populace ani nevyšla z domu,“ píše ve svém blogu.

Fanshop

Tenhle šampionát je pro mě dost náročný. Máme zatím zraněných pět hráčů, kteří by určitě nenastoupili, kdyby se jednalo o normální zápasy. Já ale musím být schopný vrátit je do turnaje, aby se mohli zapojit. Většinou je nutné se s hráčem nějak domluvit, on by totiž vždycky samozřejmě nejraději hrál hned. Když bolest odezní, má pocit, že je všechno v pořádku a chce nastoupit od zápasu. V té době ale já jako lékař zakazuji.

Už v prvním utkání na mistrovství světa se zranil Pavel Zacha s Alexem Rašnerem. U Pavla to bylo obnovené zranění, ale Alex byl akutní případ. Udělali jsme vyšetření a na jejich základě se dohodli, kdy budou pokračovat. Rozhodli jsme se vynechat tréninky a některé zápasy, aby byli připravení na nejdůležitější část turnaje. Třeba Pavel chtěl hrát hned, ale věděli jsme, že ho potřebujeme hlavně zdravého na čtvrtfinále. Takže jsme se s ním a s trenéry dohodli, že počkáme.

Další oříšek je David Pastrňák. Ten si přivezl zranění už z Bostonu, i když byl už na šampionát zdravý. Když David dorazil, tak jsem si o tom s ním hned popovídal, abych znal jeho stav. Tak to dělám ostatně se všemi hráči. Davidovo zranění navíc dost proběhlo médii, takže jsem na něj byl připravený. Musíme v takovém případě komunikovat i s lékařem Bostonu. Davida totiž postihlo pár drobnějších zranění i tady, tak jsme hned psali jejich doktorovi, aby o tom věděl.

Do čtvrtfinále proti USA ale nastoupí všichni hráči - tedy nejsilnější sestava. Pokud by se ale jednalo o normální zápasy, tak bychom určitě dva nebo tři z nich nechali sedět. Ale tady je všechno jinak. Hráči jsou navíc občas celkem složití pacienti - samozřejmě mají na prvním místě hokej a navíc jsou ještě mladí, takže zdraví moc neřeší a nevěnují se tomu tolik, jak by měli. Jsou tam ale rozdíly - někdo přijde s každou oděrkou a někdo zase hraje i s velkou pohmožděninou a nikomu to neřekne.

Tenhle tým ale znám dobře, jezdím s ním už několik let. Takže vím, koho si mám sám vyhledat, když vidím, že se na tréninku nebo zápase něco přihodilo. Je totiž nutné všechno vyřešit okamžitě, není možné na takovém turnaji nic oddalovat. Musím ale říct, že hokejisté jsou vesměs tvrďáci. Těch ran, co schytají... to by asi běžná populace ani nevyšla z domu.

Já jsem tady celých 24 hodin k dispozici hráčům. Mám stejný režim jako zbytek týmu - odjíždím s hráči na tréninky a zápasy, abychom mohli okamžitě řešit jejich problémy. Potom za mnou můžou kdykoliv přijít na hotelu. Samozřejmě i v noci - to se na takových turnajích stává často. Jedná se hlavně o zažívací potíže. Tady ale musím zaklepat, protože v tomto ohledu máme klid.

Veškeré léky si vozím s sebou. Potom tady máme vlastní ortézy, defibrilátor a francouzské hole, které převezl kustod autem. Kromě speciálních vyšetření tak tady v Helsinkách řešíme všechno z vlastních zdrojů. Mile mě překvapila organizace turnaje po lékařské stránce. Nemáme vůbec žádné problémy, když potřebujeme udělat rentgen nebo magnetickou rezonanci. Všechno je zařízené během několika minut. Na rentgenu jsme byli zatím dvakrát, na magnetické rezonanci třikrát.

Doma v práci se zatím musím dohodnout s kolegy, aby za mě zaskočili. Naštěstí je přes svátky práce o trochu méně. Já si beru na mistrovství světa dovolenou. Vyšlo mi to tak, že přesně vyčerpám veškerou dovolenou, kterou mám k dispozici. Na druhou stranu si trochu odpočinu tím, že jsem v jiném prostředí. Je to jiná práce než v nemocnici. Největší bolístka je ale rodina - to je samozřejmě umocněné i tím, že nejsem doma na Vánoce ani na Nový rok.

To všechno jsme oslavili tady v Helsinkách. Je to krásné město a všude jsou příjemní lidé. Navíc se mi líbí, jak o sebe dbají a pečují. Každý sportuje nebo chodí na procházky a je tady minimum obézních lidí - to je pro mě jako pro doktora příjemný pohled.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz