Bartošák před velkou premiérou: Čekal jsem dlouho, moc se těším

Foto: Jiří Zaňát, Zlín Press

V minulé sezoně absolvoval přípravu národního týmu před akcí Euro Hockey Tour, Patrik Bartošák na jaře krátce nakoukl i do přípravy před mistrovstvím světa. Ale ostrý test v mezistátním utkání pořád nikde. "Čekal jsem dlouho, teď je to tady," říká před dnešním duelem se Slováky, kterým elitní výběr v Třinci otevře novou sezonu. "Myslím, že před premiérou nebudu nervózní. Spíš si to utkání chci co nejvíc užít. Hraje se v Moravskoslezském kraji, kde jsem vyrůstal. Bude to událost i pro rodinu a známé," připomíná.

Fanshop

V nejcennějším dresu se Bartošák naposledy objevil ještě v kategorii do 20 let. Na mistrovství světa 2013. Posléze bojoval o NHL, následoval návrat do Vítkovic, kde si pak opakovaně říkal o pozornost reprezentačních trenérů. Proti Slovensku půjde do akce, Bartošáka čeká velká premiéra. "Myslím, že jsem dobře připravený. Máme namakáno, natrénováno, není důvod k obavám a napětí," říká upřímně.

Vítkovický brankář číslo jedna šilhal po mezistátních startech už loni, leč marně. "Byl tam přetlak gólmanů a bohužel to padlo na mě. Vytáhl jsem si černého Petra. Ale nemůžu říci ani slovo. V nároďáku byli kvalitní brankáři a výkony v sezoně si určitě zasloužili, aby se objevili na mistrovství světa. Vzal jsem to tak, jak to bylo. Snažil jsem se co nejlépe připravit na další sezonu," vykládá s nadhledem.

Pozvánka do reprezentace nyní přišla hned v úvodu ročníku. Zrovna v době, kdy hokejisté Vítkovic odcestovali k sérii utkání ve Švýcarsku. Neprotestovalo vedení, když v důležité fázi přípravy přišlo o gólmana číslo jedna? "Nevím, jestli měli námitky, mně bylo oznámeno, že pojedu na reprezentaci a ne do Švýcarska. Tím to pro mě haslo. Já se samozřejmě s klukama do Švýcarska těšil, ale když jsem se dozvěděl o pozvánce k utkáním se Slovenskem, je to jasné. Reprezentovat republiku je vždy velká prestiž, i když si myslím, že zápasy ve Švýcarsku dají klukům hodně. Ale určitě jsem rád, jak to dopadlo," potvrzuje.

Národní mužstvo dnes vyzve Slováky, Patrik Bartošák moc netuší, co od soupeře očekávat. "Jediného hráče, kterého fakt znám, je Rado Tybor, s nímž hraju ve Vítkovicích. O něm vím pár věcí, o dalších vůbec," hlásí. Z míry ho to ovšem nevyvede. "Jsem zastáncem toho, že se musím soustředit hlavně na sebe. Jde o to, aby každý z nás odvedl stoprocentní výkon. Pokud to uděláme, tak ať hraje Petr nebo Pavel, můžeme být úspěšní," reaguje.

Bartošák tuší, že u trenérů může získat plusové body do další fáze sezony. Třeba i na olympiádu. "Je to pořád příprava, ale na druhou stranu také moje první šance ukázat, co umím. Věřím tomu, že předvedu, že jsem dobrý brankář." Na hry do Koreje poletí hráči z Evropy, mezi maskovanými muži sice panuje silná konkurence, nicméně naděje doutná pro každého. "Samozřejmě by to bylo krásné, ale olympiáda je ještě strašně daleko," upozorní. "Hlavně se musí dařit na klubové úrovni, pak by se to mohlo přenést do dalších pozvánek na Euro Hockey Tour. No a když by se mi dařilo i tam, třeba by nějaká možnost jet na olympiádu být mohla. Ale nepředbíhal bych."

A ještě jedna meta Patrika motivuje. Jmenuje se NHL. Pokud by se předvedl v národním mužstvu, třeba si ho za Atlantikem zase všimnou. "Uvidíme, zatím je strašně brzo. Teď jsem ve Vítkovicích, soustředím se na zápasy se Slováky. Chci samozřejmě udělat co největší úspěch." A dál? "Jen Bůh ví, co bude. Člověk nikdy nepozná, kdo ho z Ameriky sleduje, kdo kde čeká. Jestli se vrátím či nevrátím do NHL, nebo se moje cesta bude ubírat úplně jiným směrem, to teď samozřejmě neřeknu. Ale proč ne," usměje s závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz