Bartošák, Kaše, Straka a další. Češi půjdou na Slováky se 14 nováčky

16. srpna 2017, 13:13

Václav Jáchim

Tak tohle je pořádná porce čerstvých bojovníků pro národní tým! Česká reprezentace otevře sezonu dvěma přípravnými duely proti Slovensku, v Třinci a Žilině nasadí příští týden 14 nováčků. Hlavní kouč Josef Jandač ukázal na řadu zelenáčů z domácí nejvyšší soutěže, učinil tak i s ohledem na některé objektivní okolnosti. "Tenhle termín je specifický. Začíná ruská KHL, naše týmy mají Ligu mistrů nebo přípravné zápasy," konstatuje.

Fanshop

Český národní tým se sejde pohromadě poprvé od jarního světového šampionátu v Paříži, ovšem pamětníkem turnaje je pouze Libor Šulák. Duely proti východním sousedům mají přípravný charakter. Jde o optimální akci k tomu, aby trenérský štáb vyzkoušel mladíky. "Vzali jsme hráče, kteří se nám líbili a mají potenciál. Potřebujeme širší portfolio hokejistů, jsme zvědavi, jak na úrovni národního mužstva obstojí," dodává Jandač.

Pozice brankářů obsadili Patrik Bartošák s Miroslavem Svobodou. Ani jeden z nich dosud za první elitní výběr nechytal, ovšem vítkovický Bartošák už s reprezentací absolvoval přípravu na jednu akci Euro Hockey Tour a pak také část kempu před letošním šampionátem. Kdyby termín nekolidoval s Ligou mistrů, dost možná by příležitost dostal rovněž liberecký Roman Will, což je ostatně podobné u jeho klubového spoluhráče Dominika Lakatoše.

V obraně se představí Libor Šulák. Objev minulého ročníku podepsal smlouvu s Detroitem, pokud neuspěje, bude hrát za finské Lahti. Během uplynulého období naskočili do národního mužstva Lukáš Klok, Tomáš Dvořák, David Musil a David Sklenička. Nyní se přidají rovněž David Němeček, Filip Pyrochta a sparťan Petr Kalina, který loni válel za reprezentační dvacítku.

Josef Jandač před dvojutkáním se Slovenskem

V útoku má nejvíc mezistátních zkušeností Richard Jarůšek (startoval na MS 2016), který nasbíral 18 startů, aspoň jeden zápas si připsali už jen Radan Lenc (8), David Tomášek (3) a Pavel Musil (1). Devět jiných útočníků na premiéru čeká. Po návratu ze zámoří se předvede plzeňský Petr Straka, ze švédské Mory dorazí David Kaše.

O Dominiku Uhrovi uvažoval Josef Jandač před únorovými Švédskými hrami, tehdy pro případ, že by nebyl fit zraněný Petr Vrána. Sparťanský bojovník se dočkal až nyní. Velkou šanci dostanou olomoucký Jakub Herman, plzeňští útočníci David Stach s Miroslavem Indrákem nebo David Šťastný ze Zlína. V národním týmu loni na turnaji Karjala debutoval Robin Hanzl, teď ho napodobí bratr Martin.

V nominaci je celkem 23 hokejistů – dva brankáři, osm obránců a 13 útočníků. V nejcennějším dresu na úrovni dospělých dosud nenastoupili Patrik Bartošák, Miroslav Svoboda, Filip Pyrochta, David Němeček, Petr Kalina, Vojtěch Tomeček, David Kaše, Jakub Herman, David Šťastný, Dominik Uher, Martin Hanzl, Miroslav Indrák, David Stach a Petr Straka. Vzhledem ke startu CHL najdeme ve výběru jediného hráče Liberce (Pyrochta), z Třince trenéři pozvali Davida Musila. Mountfield zastupuje Jarůšek, mistrovská Kometa v kádru nemá nikoho. Pětici hokejistů pošle do reprezentace Plzeň, trojici pak Sparta a Mladá Boleslav.

Věkový průměr týmu činí 22,9 let. Nejstaršími hráči jsou Richard Jarůšek a Radan Lenc (ročník 1991), nejmladšími David Kaše s Petrem Kalinou (ročník 1997). Český národní tým se bude na duely proti Slovensku připravovat v Třinci, sraz má výběr naplánován na neděli 20. srpna. První duel bývalých federálních partnerů bude hostit třinecká WERK aréna ve středu 23. srpna od 17 hodin, odveta se hraje den poté v Žilině.

Nominace české reprezentace na utkání proti Slovensku:

Brankáři:
Patrik Bartošák (HC VÍTKOVICE RIDERA). Miroslav Svoboda (HC Škoda Plzeň).

Obránci:
Liboš Šulák (Detroit, NHL/Lahti, Finsko), Lukáš Klok (HC VÍTKOVICE RIDERA), David Musil (HC Oceláři Třinec), David Sklenička (HC Škoda Plzeň), Tomáš Dvořák, Petr Kalina (oba HC Sparta Praha), David Němeček (BK Mladá Boleslav), Filip Pyrochta (Bílí Tygři Liberec).

Útočníci:
Richard Jarůšek (Mountfield HK), Radan Lenc, Pavel Musil (oba BK Mladá Boleslav), David Tomášek (HC Dynamo Pardubice), Vojtěch Tomeček (Piráti Chomutov), David Kaše (Mora, Švédsko), Dominik Uher (HC Sparta Praha), Miroslav Indrák, David Stach, Petr Straka (všichni HC Škoda Plzeň), Jakub Herman (HC Olomouc), David Šťastný (Aukro Berani Zlín), Martin Hanzl (HC VERVA Litvínov).

Realizační tým:

Generální manažer: Milan Hnilička.
Hlavní trenér: Josef Jandač.
Asistenti: Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.
Trenér brankář: Petr Jaroš.
Video trenér: Denis Havel.
Kondiční trenér: Michal Hamršmíd
Lékař: MUDr. Dušan Singer.
Fyzioterapeut: Radovan Sakaláš.
Kustodi: Zdeněk Šmíd a Petr Ondráček.
Media manažer: Zdeněk Zikmund.

Program utkání:

Středa 23. srpna:
17:00 Česko – Slovensko (Třinec)

Čtvrtek 24. srpna:
17:00 Slovensko – Česko (Žilina)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz