25. sezona české TELH: Důraz na bezpečnost, 5 nájezdů a unikátní statistiky

Foto: Karel Švec

7. září 2017, 13:30

Václav Jáchim

V průběhu loňského ročníku oslavila domácí nejvyšší soutěž 80. narozeniny, nyní má před sebou 25. sezonu coby česká Tipsport extraliga. Brány otevře v pátek 8. září a hlásí některé zajímavé novinky. V souladu s pravidly IIHF bude nájezdy v základní části absolvovat pětice hokejistů, soutěž se věnuje větší bezpečnosti, za výtržnosti fanoušků bude nově možné trestat hostující kluby. Velkým lákadlo znamenají rozšířené statistiky, podobné zatím nemá žádná hokejová soutěž v Evropě.

Fanshop

Hokejové prázdniny končí, po období příprav stojí TELH znovu ve startovních blocích. Mistrovský titul budou obhajovat hokejisté Komety Brno, kteří v posledním finále play off porazili liberecké Bílé Tygry 4:0 na zápasy a dvanáctý mistrovský titul klubové historie vybojovali po dlouhých 51 letech. Hráči Liberce brali stříbro, na bronzové příčce skončil hradecký Mountfield. Dlouhodobou část sezony 2016-17 ovládli hokejisté Liberce a získali Prezidentský pohár. Jeho další majitel bude znám nejpozději v neděli 4. března 2018, kdy je na programu 52. kolo. Divácky nejatraktivnější období od 20. do 30. prosince 2017 nabídne šest kol.

Na soupisky jen 21 hráčů, přáním další nárůst diváckého zájmu

Předkolo Generali play off odstartuje prvními zápasy v úterý 6. března 2018, nový mistr Tipsport extraligy bude znám nejpozději ve čtvrtek 26. dubna 2018. Ve skupině o umístění se bude znovu bojovat o udržení v tuzemské nejvyšší soutěži. Stejně jako v minulé sezoně bude k vidění atraktivní rozšířená baráž. V té se utkají dva nejhorší kluby Tipsport extraligy s vítězi semifinále WSM Ligy. Definitivní složení účastníků nejvyšší soutěže pro sezonu 2018-19 bude jasné nejpozději v neděli 22. dubna, kdy proběhne poslední 12. kolo baráže.

Startuje Tipsport extraliga. Fanoušci se mohou těšit na spoustu novinek

V porovnání s minulostí nedochází k zásadním novinkám, ale některé tu jsou. "S rozhodčími mohou nově komunikovat pouze hlavní trenér a kapitán mužstva, nikoli jiní členové střídačky," zmiňuje ředitel soutěže Josef Řezníček. Zápasy, které skončí po 60 minutách nerozhodně, budou mít pětiminutová prodloužení se třemi hráči. Případné nájezdy pojede z každého týmu pětice hokejistů, nikoli tři jako dosud. V play off zůstávají prodloužení a nájezdy beze změn, tedy s dvacetiminutovým nastavením pět na pět, případně pět sérií nájezdů. Domácí týmy v novém ročníku nastoupí do utkání v tmavých dresech.

Jiné změny se týkají soupisek pro extraligové duely. "Do utkání může nastoupit 21 hráčů, nejvýš dva brankáři a 19 hráčů v poli, z toho 18 hráčů starších 20 let. Na střídačce může být 16 hráčů a osm členů realizačního týmu," informuje Řezníček. Představitelé Tipsport extraligy věří v další nárůst divácké návštěvnosti. "Naší snahou je, abychom přitáhli k hokeji víc a víc diváků. Průměry na zápas jsme víceméně stabilizovali nad hranicí 5100 diváků, což je velice dobré číslo," pochvaluje si.

Řezníček: Tresty za diváky? Reagujeme na nešvary, které se rozmáhají

V souvislosti s fanoušky byla přijata důslednější bezpečnostní opatření a také důležitá změna disciplinárního řádu. "Registrujeme nárůst agresivity, na zápasech se začínají objevovat fanoušci z fotbalu, dochází k používání pyrotechniky," upozorňuje Řezníček. Hokejový svaz 30. srpna zorganizoval bezpečnostní seminář, zúčastnili se zástupci klubů tří nejvyšších soutěží, vybrané bezpečnostní agentury a policie. Zmíněná úprava disciplinárního řádu pamatuje na provinění hostujících příznivců, za jejich prohřešky může nově pykat hostující klub. Dosud mohl být trestán jen domácí tým.

Postihy se mohou týkat uzavření stadionu domácího i hostujícího týmu, stejně tak lze uzavřít část hlediště. A to podmíněně i nepodmíněně až na dobu 6 měsíců. "Klubům jsme doporučili pořídit kamery, jež by snímaly určité části hlediště. Nejde o nic drastického, o žádný hon na čarodějnice. Ale je třeba reagovat na nešvary, které se poslední dobou rozmáhají," dodává ředitel TELH.

Speciální chuťovku chystá pro fanoušky společnost BPA, marketingový partner Tipsport extraligy i české hokejové reprezentace. "S naším technologickým partnerem – společností eSports – pracujeme na úpravách statistik se snahou o jejich rozšíření. Jde o tzv. Corsi statistiky, budeme první evropskou soutěží, která tyto informace nabídne. Základní statistiky poběží od prvního kola, další sekce pustíme 13. září, protože potřebujeme nashromáždit vstupní data," konstatuje Jana Obermajerová, předsedkyně představenstva společnosti BPA. Projekt vznikal deset měsíců, nově se chystají rovněž vizualizace týmových a hráčských statistik.

Obermajerová: Rozšířené statistiky servisem pro fanoušky i kluby

Domácí nejvyšší soutěž uskuteční velký krok kupředu, data jsou v mnoha ohledech unikátní. Rozšířené statistiky budou k dispozici u Tipsport extraligy i WSM Ligy. "Jednak se chceme posunout dál, jde o rozšíření servisu pro fanoušky na hokej.cz. Jednak věříme, že půjde o cennou službu pro samotné kluby," připomíná Jana Obermajerová s tím, že tým statistiků bude posílen o video kontrolu střeleckých pokusů a dalších situací.

Extraligová NEJ pro fanoušky i hráče

Úpravou prošly populární hokejové streamy, které budou společně s dalším video obsahem prezentovány na hokejkaTV.cz pod hlavičkou komunity hokejkatv.cz. "Společně budeme hledat nejlepší čtyři extraligové hráče ve stejném počtu dovednostních disciplín. Zvolili jsme rychlost bruslení, techniku, přesnost a střelbu. Každý klub vybral nejlepší hráče, kteří se pustili do soutěžení," říká Jana Obermajerová. Novinkou je akce Ledová klapka. "Jde o anketu pro kolegy v klubech, která vyzdvihne jejich práci v oblasti hokejových videí," doplňuje. Ve spolupráci s ČT sport dál pokračuje Zlatá helma Sencor o nejhezčí akci, fanoušci se mohou těšit i na aktivity hlavních partnerů soutěže, jako jsou Radegast Index nebo Hokejová tombola 50:50.

Program úvodu základní části TELH

Pátek 8. září – 1. kolo:

17:20 HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec (ČT sport)
17:30 HC Dukla Jihlava – BK Mladá Boleslav
17:30 HC VÍTKOVICE RIDERA – Aukro Berani Zlín
17:30 Piráti Chomutov – HC Olomouc
17:30 HC Škoda Plzeň – HC VERVA Litvínov
18:00 HC Dynamo Pardubice – HC Sparta Praha
18:00 Bílí Tygři Liberec – Mountfield HK

Neděle 10. září – 2. kolo:

15:00 HC Oceláři Třinec – HC Škoda Plzeň
15:05 HC Sparta Praha – HC Dukla Jihlava (ČT sport)
17:00 Mountfield HK – HC Kometa Brno
17:00 Aukro Berani Zlín – HC Dynamo Pardubice
17:00 HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA
17:30 BK Mladá Boleslav – HC Dynamo Pardubice
17:30 HC VERVA Litvínov – Bílí Tygři Liberec

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz